Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri
Murat Arı
Murat Arı

Rekor canavarları: Pancake Swap ve Venüs

22 Şubat 2021 Pazartesi, 10:48

Lider kripto para borsalarından olan Binance'a ait Binance coinin 1 Şubattan itibaren yaklaşık %700 yükselerek Kripto market sıralamasında Ripple (XRP) ve Tether (USDT) geride bırakarak 43 milyar dolarlık market değerine ulaşarak 3. sıraya yerleşti.

Bu yükselişin ardında şüphesiz 2020 yılında piyasaya sürmüş olduğu Binance Smart chain platformu büyük rol oynuyor.

Dolayısıyla Binance Smart Chain üzerinde işlem gören Venüs ve Pancake swap platformları kripto para yatırımcılarının ilgi odağı halinde. Duyulan bu ilgi sonrasında dünyanın en büyük merkeziyetsiz token platformu Uniswap'ın haci 1 milyar dolar civarlarında kalırken Pancake swap 1,5 milyar dolar Venüs ise 123 milyar dolar hacim seviyelerine ulaşmış durumda.

İlginin buraya kaymasına sebep olarak Ethereum üzerindeki token takas (swap) ücretlerinin oldukça fazla olması gösteriliyor. Binance Smart Chain üzerindeki işlem ücretleri Ethereum ağına göre oldukça düşük olduğu için Bu iki platforma ciddi bir akış meydana geldi.

Bu gelişmelerde önce Pancake Swap tokeni "CAKE" $0,67 seviyesindeyken 1 ay sonunda $21 dolar seviyelerini görerek yaklaşık olarak %3100 lük bir artış kaydetti. Venüs platformu tokeni olan "XVS" ise $4,46 seviyesinde başladığı dönemin sonunda %2300 lük artış ile $102 seviyelerine ulaştı.

Tüm bu hareketlilik kripto marketi nasıl etkiledi?

XVS, CAKE ve BNB kripto paralarına astronomik şekilde nakit akışının olması ve ilginin buraya kayması, yatırıcıların kar güdüsü ile elindeki alt coinleri satıp bu paralara geçişini sağladı. Dolayısı ile bunlar dışındaki birçok tokende duraklama ve gerileme meydana geldi.